Przecier pomidorowy

Najlepszy przecier pomidorowy tylko domowy. Ten przecier robię od bardzo dawna. Zawsze tak samo tylko ilości się zmieniają. W tamtym roku zaszalałam i zrobiłam z 40 kg. W tym miałam nie robić ale szanowny pan mąż zadbał o to żebym jednak zrobiła i przywiózł 18 kg pomidorów. Chciał nie chciał trzeba było zakasać rękawy. Z racji tego, że nie posiadam aż tak dużego garnka zrobiłam w dwóch rzutach. Po 9 kg i tak podaje proporcje. Moja metoda jest czasochłonna ale warta tego czasu 😉 Do mojego przecieru dodaje tylko sól, w ten sposób mam bazę do której za każdym razem mogę dodać inne przyprawy.

9 kg pomidorów, najlepsze podłużne o nazawie Lima
1 łyżka soli
duuużo czasu
sito
Pomidory myjemy kroimy na 4 części, ścinamy zielony środek. I tniemy na małe kawałki. Wrzucamy do garnka. Możemy dolać odrobinę wody / około 0,5 cm na dnie /

Dusimy  tak długo aż skórka oddzieli się od miąższu a reszta się rozpadnie. W takiej postaci / bez pokrywki / zostawiam do dnia następnego. Na drugi dzień nakładamy na sito małe porcje i przecieramy. Na sicie mają zostać skórki i pestki a przecier ma być dość gęsty bez oddzielającego się płynu. Następnie całość doprowadzamy do wrzenia dodajemy łyżkę soli i chwilę gotujemy. Wrzący przecier przelewamy do wyparzonych słoików. Zakręcamy i odstawiamy do góry dnem. Gotowe ! Z 18 kg pomidorów wyszło około 8 litrów przecieru.


2 komentarze

  1. Od lat przecieranm pomidory przecierakiem. Takim plastikowym z rączką i dwiema wymiennymi tarczami. Sito by mnie chyba wykonczyło 😉 polecam na przyszłość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *